с 10:00 до 17:00, Cб—Вс

Русский язык для иностранцев

Russian as a Foreign Language

Главная Языки → Русский как иностранный

Преподаем русский язык как иностранный для комфортного пребывания в стране, повседневного общения и работы. Готовим к ТРКИ (тестированию по русскому языку как иностранному) всех уровней сложности. На начальных уровнях используем английский, немецкий, французский, испанский и португальский как языки-посредники.

We teach Russian as a Foreign Language for comfortable stay in the country, everyday communication and work. With us you can also get prepared for TRKI (Test of Russian as a foreign language) at all levels of difficulty. At beginner levels we use English, German, French, Spanish and Portuguese as an intermediary language.

Почему мы?

Why choose us?

У нас работают дружелюбные, квалифицированные и опытные преподаватели.

We have a wonderful team of friendly, highly-qualified and experienced teachers.

Используем комбинацию классических и новейших методик обучения русскому языку.

We combine the latest study materials with tried-and-tested teaching methods.

Организуем индивидуальное, групповое и корпоративное обучение.

We provide a wide range of group, individual and corporate courses.

20 лет опыта обучения русскому языку как иностранному.

We have been teaching Russian as a Foreign Language for more than 20 years.

Наши преподаватели

Our teachers
nadkha-sofia
Sofia Nadkha

Sofia holds a Master's Degree in teaching Russian as a foreign Language. She has graduated from Lomonosov's Moscow State University and has been teaching Russian for more than 8 years.

Sofia specializes in teaching General and Business courses to foreigners working in Russia. Sofia has extensive experience of teaching Russain to top-management in such companies as VTB, Servier, Rusal, Rosbank.

nelovko-ekaterina
Ekaterina Nelovko

Ekaterina graduated from Philology Faculty of Saratov State University in 2005. She specializes in teaching Russian as a foreign language and the Russian Literature. She also holds a Certificate in teaching Russian as a

Образование

Саратовский государственный университет им. Н.Г. Чернышевского, филологический факультет, специальность «русский язык и литература» (2005 г.)

Государственный университет им. А.С. Пушкина, курсы РКИ (2015 г.)

Опыт преподавания: 5 лет

anna_kotova
Анна Котова

Образование:

Московский Педагогический Государственный Университет, факультет иностранный языков, преподаватель английского языка и русского языка как иностранного (2014)

Опыт преподавания: 6 лет

Анна преподает русский язык на всех уровнях сложности - от начального до продвинутого.

Индивидуальный курс

Самый быстрый и эффективный способ выучить русский язык. Занятия могут проходить в школе ITEC, либо  преподаватель приедет к вам домой или в офис.

Individual course

Individual lessons are the fastest and most efficient way to learn Russian. You can have classes in our school or the teacher may come to your office or home.

1550 ₽ / 45 minutes

regular price

1350 ₽ / 45 minutes

discounted price if you pay for 10 lessons or more

Занятия в группе

Изучайте русский язык с друзьями или коллегами по удобному графику.

Group lessons

Learn Russian in a group with your friends and colleagues.

750 ₽ / 45 minutes

a small group (2-3 participants)

460 ₽ /45 minutes

a regular group (4-6 participants)

Our location

Moscow, Tverskaya Street 22A, building 3, floor 3 (Tverskaya/Pushkinskaya metro station)

Contact us

+7 495 925-05-08, +7 965 238-04-45,  school@itec.com.ru

Our English-speaking managers will give you detailed information about the courses and answer any of your questions.

Learn more about the courses