American Conversation Club. Foreign Policy.

Записаться на разговорный клуб

Американский дискуссионный клуб с профессором Мэри Метзгер – отличная возможность улучшить знания английского языка и поучаствовать в живом обсуждении острых тем, связанных с политикой и международными отношениями.

На занятиях мы обсудим империи и сверхдержавы, теорию социального дарвинизма, демократические ценности и социализм, равенство и теории национального превосходства. Мы также обсудим образ России в западных СМИ и историю взаимоотношений Советского Союза и США.

Что вы получите от курса?

1.

улучшите разговорные навыки

2.

расширите словарный запас

3.

узнаете много интересных фактов из курсов политологии и мировой истории

4.

научитесь вести дискуссию и доказывать свою точку зрения на английском языке

mary-square

Mary Metzger

Профессор Метзгер имеет научную степень по политологии (Университет Нью-Йорка), преподавала различные курсы политологии и политической истории в университетах Kean University и Rutgers University, а также в Московском физико-техническом институте. Более 10 лет преподает английский язык как иностранный.

Расписание занятий клуба

Каждую субботу с 16:00 до 18:00.

Начало занятий клуба 9 сентября.

Занятия проходят в школе  ITEC

ул. Тверская 22А, стр.3, этаж 3

за месяц обучения

Запишитесь на American Conversation Club

About the American Conversation Club

Empires, ancient and modern, have justified their imperialism by arguing their own superiority and the inferiority of the "barbarians" they conquered, and/or by claiming that their actions were guided by a higher power in modern times "scientific" theories have been used to support imperialism; the theory of Social Darwinism argued that imperialism was the natural result of the survival and domination by the fittest.  Today, America relies on all these justifications to support its imperialist ambition to control the world.  It sees itself as possessing superior social values such as democracy and equality which must be imposed on the "barbaric" nations of the world.  It claims that it is guided by the will of God and is in this way exceptional.  It claims that it has evolved to become the fittest and most suitable nation to rule the world.   Thus, phrases such as "Manifest Destiny", "American exceptionalism" ; the idea of "Bringing democratic values to the world", and most recently "the Wolfiowitz" doctrine, which is aimed particularly at the sovereign nation of Russia, are used to justify America's blatant attempt to "conquer the world."

In this conversation group we shall discuss American foreign policy both past  and present in terms of its ideological justifications.  In particular we will focus on American foreign policy as it applies to the former Soviet Union and the modern Russian Federation.  Although some lectures will be given, this will be primarily a conversation club in which students will read articles and essays, either provided by the instructor or by the students themselves, and discuss these.  Vocabulary will be reviewed.

Here is an opportunity to improve your English while engaging in lively conversation in English.  Improve both your speaking skills, your vocabulary and your knowledge of American foreign policy

Остались вопросы? Звоните или пишите!

+7 495 925-05-08, моб. +7 965 238-04-45, school@itec.com.ru

Или оставьте заявку и мы сами вам перезвоним